חיפוש עבודה הוא תהליך חשוב ומשמעותי, במאמר זה תוכלו למצוא מספר כללים לראיונות עבודה העוסקים בהכנת המרואיין ובעצות שיגרמו לו להתבלט ולהתקבל לעבודה.

בין אם מדובר במהנדס בעל ניסיון, מנהלת חנות או בחיילים משוחררים, בשביל רובנו, מציאת עבודה הוא נושא חשוב ומשמעותי בחיינו. כל אחד מאיתנו יתקל במהלך חייו בתקופות שבהן הוא יקדיש את זמנו לחיפוש עבודה. כתבה זו מציעה מספר טיפים שיהפכו את מלאכת החיפוש לקצרה ופורה כאשר היא מתמקדת בשלב מציאת עבודה ובכללי עשה ואל תעשה בראיונות עבודה.

חיפוש עבודה הוא לא דבר קל, ולעיתים זה דורש מכם מאמץ עוד לפני קבלתכם לעבודה. לפני שאתם מגיעים לריאיון בחברה כלשהי עליכם לנסות ולהתאים את עצמכם באופן הטוב ביותר לציפיות המראיינים. עליכם לדעת מהו קוד הלבוש המתאים למקום העבודה. ברוב המקרים יהיה מדובר בלבוש נורמטיבי ומכובד, כלומר, להימנע מעירוב צבעים רב מדי, כפכפים ובגדים חושפניים מדי. עם זאת, בענפים שונים קודי הלבוש משתנים. לדוגמא, במקצוע הכולל עבודה פיזית רבה, לעיתים עדיף להתלבש באופן פשוט יותר כדי להראות כי אתם מוכנים "ללכלך את הידיים" בעבודות מאומצות. מנגד, בעבודה בתחום האופנה או האמנות ניתן לגלות יצירתיות על מנת להראות כי אתם מגלים חיבה ומודעות בתחום.

מומלץ בחום לגלות פרטים על המשרה המוצעת לכם ועל החברה עצמה. אל תהססו לגלות במהלך הריאיון התעניינות בחברה באופן ספציפי. שאלות על מוצרים הייחודיים לחברה וכדו' יתקבלו בדרך כלל בברכה ויראו על ראש גדול של המועמד לעבודה. כמובן, יש להקפיד על כך שזה לא נעשה באופן מאולץ או חנפני.

זכרו, הריאיון אמור לבדוק לא רק את הניסיון התעסוקתי וההשכלה שלכם, שכן לשם כך אנו שולחים קורות חיים מלכתחילה. הראיונות הם השלב הקריטי ביותר מבחינת זמן הליך מציאת העבודה, שכן מבחינתכם זה מה שמפריד ביניכם לבין המשרה המבוקשת ומבחינת המעסיק זה הדבר שיגרום לו לבדוק את ההתאמה שלכם למשרה המוצעת מבחינת האופי והאישיות שלכם. לכן, הדגישו את התכונות שלכם המתאימות לעבודה המבוקשת. למשרות ניהול יש להדגיש את יחסי האנוש הטובים שלכם לצד אחריות, סדר, מסירות וכדומה. לעומת זאת, לתפקידי שירות ומכירה עדיף לתת דגש ליחסי האנוש שכן בכך תלויה הצלחתכם בעבודה זו.

טעות נפוצה בקרב מחפשי העבודה היא להשמיץ את מקום העבודה או הבוס הקודם שלהם. יש להבין כי גם עם האמת והצדק בידיכם, המראיין הוא אינו חבר שלכם. השמצות גורמות לאווירה שלילית ועכורה. בנוסף, הן בדרך כלל יגרמו לכם להיראות כקטנוניים ומרירים, ומיותר לציין שתכונות אלה לא יגרמו לכם להיראות מתאימים לעבודה כלשהי. לכן, הצטיידו בתשובות דיפלומטיות מוכנות מראש שיעזרו לכם לצלוח את נקודה זו בראיון.

לבסוף, יש לזכור, מציאת עבודה הוא לא עניין פשוט, אך ע"י הכנה טובה יותר לראיונות העבודה שלכם, תוכלו לזכות במשרה הנכספת.  הכנה זו בעצם מתמקדת בדרכים שבהן אתם תוכלו להפגין את התאמת אישיותכם והתנהגותכם למקום העבודה.